Как использовать старинные фотографии в мирных целях

3/11/2016


Последняя книга Яцека Денела "Fotoplastikon" – это коллекция из ста миниатюр, сопровождающих прозаические старые фотографии, найденные автором на блошиных рынках и в антикварных магазинах. Фотография это искусство магии – говорит Dehnel – как и всякое искусство. Хорошей книге удается сделать жизнь более совершенной, чем реальная, а отличное изображение может буквально зацепить зрителя.

Денел фокусируется в "Fotoplastikonie" на анонимных лицах, странных объектах и элементах ландшафта, чтобы рассказать наполовину реальные, наполовину фантастические истории. Текст раздвигает рамку паспарту и одушевляет мир, изображенный на фотографиях. Приближает обычаи прошлых эпох дотошными описаниями и моделированием языка. Все это дает обильную пищу эрудиции и чувствительности читателя.

...а на стр. 96 – внезапный Żytomierz, atelier Dekadence, Wielka Berdyczowską, Dubravsky, rue Michailovskaya,  litograf Pokornyj, A.Volski...
...

...

Żytomierz: hotel, bram czteiy ułomki, klasztorów dziewięć i gdzieniegdzie domki. I w tym wszystkim on, któiy podkręciwszy wąsa, zaczesawszy włosy i wpiąwszy w klapę znaczek towarzystwa śpiewaczego „Lira” lub innej pożytecznej instytucji, udał się do miejscowego atelier w celu uzyskania konterfektu własnego na ozdobnym kartoniku. Mija hotel, bramę — tak to sobie wyobrażam, nie mając pojęcia, jak może wyglądać cokolwiek w Żytomierzu, ani teraz, ani wtedy — mija klasztor, może i dwa klasztory, domki, jak wiadomo, gdzieniegdzie, skręca w Wielką Berdyczowską i wchodzi do kamienicy jakichś Krajskich, którzy wynajmują jakiś lokal jakiemuś R.A. (bo taki monogram tłoczy się na kartoniku obok niezbyt ortograficznego napisu Photographie Dekadence), a dawniej — Suchozanietowi, któiy zdążył już odejść na emeryturę albo umrzeć.

Czemu do Dekadence zaszedł? Czy w Żytomierzu nie było innych atelier? Były, z pewnością. A.Volski - jak pisał na swoim kartoniku — w Gitomir działał. W tym samym Gitomir uprawiał szlachetny zawód fotografa niejaki N.S. Dubravsky, rue Michailovskaya, co obwieszcza winietka, którą w Odessie odbił litograf Pokornyj, I. Pokornyj. A zatem niekoniecznie Dekadence i Wielka Berdyczowską, może być Michajłowska, u Dubrawskiego. Ale on do Dekadence się wybrał. Może blisko mu było, może w okolicach Wielkiej Berdyczowskiej albo i na samej Wielkiej Berdyczow- skiej mieszkał (skoro wielka, to i szanse spore, że właśnie tam, a nie gdzie indziej, choćby i na Michajłowskiej) i miał tam o rzut melonikiem? Może przypadkiem był w okolicy w zupełnie innych sprawach i z głupia frant wstąpił? A może przepadał za tym właśnie atelier, może tam miał w zwyczaju chodzić i przez całe miasto nadkładać drogi, byle tam, u R. A. się „zdjąć”?

Ale nawet jeśli było jakoś tak, zostało z niego tak mało, że każdy szczegół jest na wagę złota i możemy sobie roić. Specjalnie wybrał to, nie inne atelier, specjalnie tu, w zakładzie z błędem ortograficznym w nazwie, się ustawił przed czarną skrzynką, która przechowała go razem z nazwą, błędem, secesyjną winietkąz cwietoczkiem, krawatem, okularami, zaczesem. I która mówi: jakież dekadencje u nas, w Żytomierzu, kpiny z dekadencji, a nie dekadencja. A on patrzy czujnie zza okularów i waży: chociaż życie u nas nic nie warte, to ewiva, jednak; właśnie tu, na rozgdakanych przedmieściach, w skisłej atmosferze prowincji, z dala od ożywczych prądów, w pułapce między jadalnią, sypialnią a salonikiem, pod lepami na muchy, w marzeniach, że dekadence i Gitomir przemienią nas i to miasto w lepszych ludzi i lepsze miejsce, jest to, czego nie przyniesie żaden absynt i paryski wieczór. To my się kończymy. Bezpowrotnie.
You Might Also Like

1 коммент.

 1. Do you understand there's a 12 word sentence you can communicate to your man... that will induce intense emotions of love and instinctual attraction for you deep inside his chest?

  That's because deep inside these 12 words is a "secret signal" that fuels a man's instinct to love, cherish and care for you with his entire heart...

  ===> 12 Words Who Trigger A Man's Love Response

  This instinct is so hardwired into a man's genetics that it will drive him to work harder than ever before to to be the best lover he can be.

  Matter of fact, triggering this influential instinct is absolutely important to achieving the best ever relationship with your man that the instance you send your man one of these "Secret Signals"...

  ...You will soon notice him expose his mind and soul for you in such a way he's never expressed before and he'll recognize you as the only woman in the galaxy who has ever truly tempted him.

  ОтветитьУдалить

Flickr